Litinové nádobí nabízí řadu důležitých výhod při tepelné přípravě potravin, ať už v troubě nebo na plotně. Pokud ale zvolíte litinu bez povrchové úpravy, čeká vás souboj s přírodou, která má tendenci veškeré surové železo obohatit kyslíkem - čili ho pokrýt rzí.
Jak vypéct povrch přírodní litiny?
Určitě jste o tom slyšeli a možná to i zkoušeli. Výsledkem by měl být povrch, který je jednak částečně nepřilnavý, ale hlavně který chrání litinu před korozí vlhkostí a kyslíkem.Jedlé oleje se při určité teplotě přepálí a zuhelnatí. Jakkoliv je to nežádoucí proces během smažení, tento zuhelnatělý materiál, který je strukturou podobný plastům, se velice rád silně váže na holé železo, čili na povrch litinového nádobí. A kde se jednou silně drží vrstvička zuhelnatělého oleje, tam se nepřilepí například syrové maso.
Proces takzvaného "vypečení" nebo také "zajetí litinového nádobí" probíhá následovně:
- Potřete celý povrch (i vnější) papírovým ubrouskem trochou jedlého oleje
- Postavte na zdroj tepla nebo do trouby (pokud nádobí nemá madla, která troubu vylučují)
- Ohřejte až do okamžiku, kdy z oleje vyjde první kouř.
- Vypněte a nechte vystydnout
- Podle potřeb opakujte několikrát ročně
Jak se zbavit rzi na litinovém nádobí?
Pokud litinu moc nepoužíváte, nebyla dobře zajetá, nebo zůstala před uložením do skříně vlhká, může se na ní lokálně objevit rez. I když je rez metlou litiny, nic hrozného se vlastně nestalo.
Rez odstraňte mechanicky - třeba pískem na vanu a hubkou, nebo drátěnkou. Použít můžete jemný ocelový kartáč, třeba takový, co se dává ke grilům. Pozor, ať si na nádobí nevyrobíte nevzhledné škrábance.
Jakmile se rzi zbavíte, nádobí dokonale vysušte, namažte olejem a vypečte. Opravené místo a případné jemné škrábance od čištění po čase přestanou být vidět pod novou vrstvou zuhelnatělého oleje.
Žádné komentáře:
Okomentovat